30 stycznia 2015

DIETA SCD Etap I i II - Mleko migdałowe / Mleko kokosowe




Odkąd jestem na diecie to szukałam fajnej alternatywy na mleko, wyszperałam na kilku blogach mnóstwo różnych przepisów, ale chciałam żeby mleko postało w lodówce dłużej niż 2-3 dni.
Moim zdaniem znalazłam, czy mój sposób jest dobry, tzn. czy nie tracę cennych wartości z migdałów   i kokosa to tego jeszcze nie zbadałam, ale wiem, że postoi w lodówce do tygodnia czasu.

Jeśli chodzi o walory smakowe to zdecydowanie wygrywa mleko migdałowe, zarówno do kawy jak i solo.


Mleko migdałowe:


200 g migdałów ze skórką
woda
sól


Migdały płuczę na sicie pod bieżącą wodą, przekładam do miski lub garnuszka i zalewam wrzątkiem tak aby były zakryte i zostawiam do namoczenia, aż woda ostygnie.
Następnie obieram je ze skórki i tu nadmienię, że jeżeli tak się trafi i skórki nie będą chciały po dobroci odchodzić to trzeba migdały jeszcze raz zalać wrzątkiem.

Obrane migdały przekładam do kielicha blendera i zalewam 1 litrem wrzącej wody, zakrywam i odstawiam na co najmniej 10 godzin, po czym dodaję sól tak na czubku łyżeczki i miksuję bardzo dokładnie. Powstały płyn przelewam przez sito na którym układam kilka warstw gazy.
Wytłoczyny dokładnie wyciskam i żeby ich nie zmarnować wysuszam najpierw na tacy a potem w piekarniku. Mielone migdały świetnie sprawdzają się jako panierka lub jako mąka do ciasta.
W moim przypadku jeszcze sobie poczekają.


Z całą pewnością mleko krowie ma zdrowsze zamienniki. Jest ich spory wybór: amatorzy zdrowego jedzenia w sklepach znajdą organiczne i nieorganiczne mleka: ryżowe, sojowe, migdałowe, a nawet z konopi indyjskich… Czy wszystkie są tak samo zdrowe i bez obaw może po nie sięgać każdy? Na pierwszy ogień sprawdzamy dla was mleko migdałowe.

Mleko migdałowe jest dużo smaczniejsze niż mleko krowie. Jest produktem pierwszego wyboru dla osób z nietolerancją laktozy, alergią na soję i będących na diecie bezglutenowej. To także znakomita alternatywa dla wegan i osób pozostających na diecie bezmlecznej. Możemy je kupić w sklepie lub zrobić sami. To dość proste.

2 kubki łuskanych migdałów należy dokładnie zmielić (tak, by przypominały mąkę), a następnie zalać 3 kubkami wrzącej wody i pozostawić do namoknięcia prze 15 minut (raz na jakiś czas mieszając). Teraz wystarczy już tylko odcedzić mleczko i zawiesinę. Tej ostatniej możemy użyć jako cudownie nawilżającego… peelingu do twarzy.
Plusy:* Mleko migdałowe nie zawiera kazeiny (krowie mleko ją zawiera) – ciężkostrawnego białka, które uznaje się za winne rozwoju chorób serca, osteoporozy, zespołu chronicznego zmęczenia, a nawet schizofrenii.
* Mleko migdałowe jest bardzo bogate w witaminę E – skuteczny przeciwutleniacz, który chroni ścianki komórek przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. A to właśnie one odpowiadają za zachodzące w organizmie procesy starzenia! Witamina E jako jeden z najsilniejszych znanych antyoksydantów może nas także ustrzec przed rakiem.
* Ma mnóstwo minerałów: mangan, cynk, selen, potas, żelazo i wapń.
* Wbrew opiniom, że mleko migdałowe jest tłuste, jest to tłuszcz niegroźny: ze wszystkich zamienników krowiego mleka właśnie mleko migdałowe jest najbogatsze w zdrowe, nienasycone kwasy tłuszczowe (np. Omega-3).
* Ma też mniej kalorii niż mleko krowie i inne „mleka” – jest wręcz polecane osobom walczącym z nadwagą.
* Migdały mają działanie alkalizujące, dlatego mleko na ich bazie może pomóc przy wrzodach, nadkwasocie lub refluksie żołądkowo-przełykowym.


Minusy:

* Na mleko migdałowe powinny uważać osoby uczulone na orzechy.
* By cieszyć się z jego dobroczynnych właściwości, należałoby pić go bardzo dużo! O wiele szybciej zobaczymy efekty zdrowotne, regularnie jedząc zwykłe migdały.
* Cena mleka migdałowego w kartonie bywa zastraszająca – o wiele prościej zrobić je w domu!
Smak: doskonałe w smaku, słodkawe, o wyczuwalnej orzechowej nucie. Czasem (szczególnie to domowej roboty) przypomina marcepan. Konsystencję, podobnie jak mleko krowie, ma aksamitną i zawiesistą.
Zastosowanie: mleko migdałowe pasuje do kawy, do płatków śniadaniowych, znakomicie nadaje się na śniadanie dla dzieci.
źródło: http://www.hellozdrowie.pl/medycyna/mleko-krowie-vs-mleko-migdalowe


Mleko kokosowe:


200 g wiórków kokosowych
1,2 l wrzącej wody


Wiórki wsypuję do kielicha blendera i zalewam wrzątkiem, zakrywam.
Gdy przestygną, będą letnie (nie dopuszczam do całkowitego wystygnięcia, bo wtedy na ściankach kielicha odkłada się śmietanka kokosowa), miksuję na największych obrotach o 40 sekund, po czym przelewam przez sito z gęsto ułożoną gazą, pozostałe wiórki porządnie wyciskam.


Mleko wstawiam do lodówki.


Gotowe:-)