8 stycznia 2015

Dieta SCD Etap Intro czyli wprowadzenie do diety


Jak zwykle nie będę się tu wymądrzać na ten temat i odsyłam na blog Magdy, na blog Tłuste życie, oraz do Agnieszki, one świetnie opisują jak ma wyglądać ten etap diety, ja ze swej strony opiszę moje obserwację.

Zapraszam do lektury:

Zakupy:

- 1 wiejska kura zakupiona na targu
- 10 marchewek
- korzeń pietruszki
- seler
- żelatyna
- 5 jabłek
- jajka

Kurę dzielę na pół.
Jedną połówkę mrożę, a z drugiej gotuję rosół według opisu, po wystudzeniu dzielę mięso, wywar i marchewki na 4 części, jedną zostawiam w garnku do zjedzenia na bieżąco a resztę przekładam do pojemników i zamrażam na kolejne dni.

Ponad to przygotowałam sobie galaretkę z jabłkowego soku, oraz omlet z jajek bez cukru, zastąpi mi chleb.

Zmieniłam też swoje nawyki.
Poranek zaczynam od wypicia szklanki ciepłej wody, potem czarna słaba kawa, następnie jajka w różnej postaci i... wytwory z rosołu i mięsa.
Oczywiście duuuuużo wody w ciągu dnia, żeby nie zakwasić organizmu.

Tak "uzbrojona" ruszam do walki.


Jeszcze kilka zdań ze strony Dobra metoda

Rozdział 10

Dopuszczalne białka (mięso, ryby, nabiał itd.)

 Każdy rodzaj świeżej lub mrożonej wołowiny, baraniny, wieprzowiny, drobiu, ryb, jajek, naturalne sery, (wymienione w dodatku), domowej roboty jogurt przygotowany zgodnie z zaleconą recepturą, naturalny ser biały. Puszkowana ryba (w oleju lub sosie własnym).


Niedozwolone

Przetworzone mięso, takie jak parówki, kiełbasy, przyprawiona szynka, ryba w puszce w sosach różnego rodzaju, przetworzone sery, wędzone mięsa (chyba, że wiesz na pewno, że nie został dodany żaden cukier na żadnym etapie wędzenia). Większość dostępnych wędzonych mięs zawiera jakąś ilość rafinowanego cukru. Dla tych, którzy nie mają dostępu do mięsa wędzonego bez dodatku cukru, zwyczajnie wędzony boczek można jeść raz w tygodniu jeśli jest bardzo dokładnie usmażony .


Większość przetworzonego mięsa jest niedopuszczona, ponieważ zawierają skrobię, serwatkę, laktozę, lub cukier. Jeżeli jest możliwe zdobycie przetworzonego mięsa bez tych dodatków można wtedy włączyć je do diety. Żadne konserwy nie są dozwolone.


Dopuszczalne warzywa – świeże lub mrożone (bez dodatku cukru i skrobi). 

Żadne puszki lub słoiki z warzywami nie są dozwolone.

Karczoch francuski, szparagi, buraki, suszona biała fasola, soczewica i łuskany groch (suszone rośliny strączkowe przygotowane zgodnie z instrukcją), brokuł, brukselka, kapusta, kalafior, marchew, seler, ogórek, bakłażan, czosnek, kapusta włoska, wszystkie rodzaje sałaty, fasola lima (sucha i świeża), grzyby, cebula, pietruszka, groszek, pieprz (zielony, żółty, czerwony), dynia, szpinak, kabaczek, fasola szparagowa, pomidory (można próbować wprowadzić do diety po dostrzegalnej poprawie stanu zdrowia).
Zakąski mogą zawierać surowe warzywa pod warunkiem braku biegunki.

Zabronione
Ziarna takie jak zboże, pszenica, żyto, kukurydza, ryż, jęczmień, proso, orkisz (żadne płatki, chleb lub mąka zrobiona z tego również)
Ziemniaki, słodkie ziemniaki, pasternak, ciecierzyca, kiełki nasion, soja, fasola mung, bób, fasola garbanzo,
Mąka z amarantusa, kinoi oraz innych nowych nasion zastępujących zboże,
Uwaga: Wiele przepisów z innych krajów, zawiera składniki podobne do zbóż takie jak np. Kus-kus, których należy bezwzględnie unikać.

Dopuszczone owoce – świeże, surowe, gotowane, mrożone (bez dodatku cukru) i suszone. Owoce w puszkach, słoikach  w sosie własnym. Żadne inne. W celu posłodzenia ugotowanych lub surowych owoców używaj miodu lub sacharyny. Żaden inny sztuczny słodzik oprócz sacharyny nie jest dopuszczalny.
Jabłka, avocado, morele, banany (dojrzałe z brązowymi plamami zaczynającymi się pojawiać na skórze), jagody każdego rodzaju, czereśnie, świeży lub tarty (niesłodzony) kokos, grejpfrut, winogrona, kiwi, cytryny, mango, melony, nektaryny, pomarańcze, papaja, brzoskwinia, ananas, suszone śliwki, rodzynki, rabarbar, mandarynki.
Niektórzy są uczuleni na siarczyn i powinni unikać suszonych owoców do których jest on dodawany. Jeśli taka nadwrażliwość nie występuje suszone owoce mogą być okazjonalnie spożywane.
Suszone banany mają zwykle z dodatek syropu lub rafinowanego cukru i powinno się ich unikać, chyba że wiadomo, że nie ma w nich tego rodzaju dodatków.

Dopuszczalne orzechy – w skorupkach bądź bez.
Migdały, orzeszki pecan, orzechy brazylijskie,  laskowe, włoskie, nerkowce, gotowane kasztany. Masło orzechowe bez żadnych dodatków. Prażone orzechy ziemne w skorupie można próbować ostrożnie po stosowaniu diety przez około sześć miesięcy, jeżeli przez ten okres nie pojawiała się biegunka. Unikaj łuskanych orzechów ziemnych ponieważ większość z nich ma dodatek skrobi. Mieszanki solonych orzechów są niedopuszczone do spożycia, ponieważ większość z nich była prażona z dodatkiem skrobi.
Uwaga: Orzechy są stosowane w postaci mąki w przepisach. Używaj jej jedynie wtedy, kiedy biegunka zniknęła. Potem orzechy mogą być zjadane jako zakąska i powinno się je dokładnie żuć.

Dopuszczalne napoje

Soki
Sok pomidorowy w puszkach jest dopuszczony (jedynie z dodatkiem soli). Soki robione z koncentratów są zabronione.
Stosuj sok pomidorowy do gotowania zamiast koncentratu pomidorowego, czy sosu pomidorowego. Unikaj mieszanek soku pomidorowego i innych mieszanek soków.
Sok pomarańczowy i grejpfrutowy, jeśli tylko to możliwe z świeżo wyciśniętych owoców, nigdy z koncentratów. Wszystkie bez dodatków cukru. Kiedy obecna jest biegunka unikaj rannego picia soku pomarańczowego. Wypity wtedy wzmaga biegunkę. Jednakże później wypity jest dosyć dobrze tolerowany.
Sok z ciemnych lub jasnych winogron. Butelkowany sok z winogron zwykle nie ma dodatku cukru, unikaj mrożonego soku z winogron, który zwykle zawiera cukier.
Sok ananasowy (w puszkach, mrożony lub świeży) bez dodatku cukru.
Sok jabłkowy, kiedyś dopuszczany jako napój, obecnie stanowi problem ponieważ niektórzy producenci dodają do niego syrop zbożowy i cukier, którego nie wymienia się na etykiecie. Dlatego też wybieraj sok jabłkowy takich producentów do których masz zaufanie. Możesz do nich zadzwonić lub napisać, żeby upewnić się, że jest to czysty sok jabłkowy bez dodatku dosładzaczy. Ciągle można w wielu miejscach kupić świeżo wyciśnięty sok, który można następnie przechowywać do roku czasu, ( Uwaga: wypełniaj pojemnik jedynie do 2/3 jego objętości)
Soków w kartonach, nawet z nadrukiem stwierdzającym, że nie ma w nich dodatku cukru, powinno się unikać, ponieważ doświadczenie wskazuje, że są źle tolerowane przez tych, którzy stosują dietę SCD.
Świeżo wyciśnięty sok warzywny z wszystkich dopuszczonych do spożycia warzyw.

Inne napoje

Słaba herbata lub bardzo słaba kawa parzona lub z ekspresu bez mleka lub śmietanki.
Niektóre zioła mogą mieć właściwości przeczyszczające. Ogranicz użycie ziół do herbaty miętowej.
Koktajle zrobione z domowej roboty jogurtu, owoców osłodzone do smaku miodem lub sacharyną.
Niedopuszczalne
Mleko żadnego rodzaju.
Mleko w proszku.
Przemysłowo zrobione zakwaszane napoje mleczne, ponieważ zawierają niesfermentowane mleko i bakterie zakwaszające, zbyt dużo jest w nim laktozy.
Przemysłowej maślanki, śmietany, jogurtu (chyba że jako starteru dla własnego jogurtu) Niektóre firmy produkują śmietanę, które nie zawierają prawie w ogóle laktozy. Zwróć uwagę, czy w twojej okolicy dostępny jest taki produkt.
Mleko sojowe.
Rozpuszczalna kawa lub herbata.
Zastępniki kawy: większość z nich zawiera słód, który jest zabroniony.

Dopuszczalne wyroby cukiernicze

Osoba stosująca dietę SCD nie musi sobie odmawiać słodyczy. Używając miodu, orzechów, suszonych owoców, można zrobić bardzo pyszne ciasta, babeczki czy cukierki.

Dodatkowe instrukcje

Chociaż zboża nie są dopuszczone do spożycia, sosy i oleje zrobione ze zbóż mogą być używane – dlatego oleje z ziaren i sojowy są dozwolone. Inne oleje dozwolone to olej słonecznikowy i szczególnie zalecana oliwa z oliwek.
Zagęszczony sos ugotowaną cebulą zmiksowaną w blenderze lub z domowej roboty majonezem.
Musztardy można używać; używaj zwyczajnej musztardy ponieważ inne zwykle mają dodatki, których należy unikać.
Ogórki konserwowe i oliwki można jeść. Przeczytaj uważnie etykietę i unikaj tych z dodatkiem cukru.
Ocet można używać (jabłkowy, zwykły lub winny). Niektóre wykwintne rodzaje octów dla smakoszy mają dodany cukier i nie powinno się ich stosować.
Dietetyczne napoje są dopuszczalne okazjonalnie. Te słodzone aspartamem lub Nutri-Sweet czasami zawierają laktozę i powinny, jeśli tylko to możliwe, unikane.  Jeśli jest to jedyny rodzaj słodzika dostępny może być stosowany raz w tygodniu. Napoje dietetyczne słodzone sacharyną nie muszą być aż tak ograniczone: można je wypić 2-3 razy w tygodniu.

NIE UŻYWAJ ŻADNYCH DIETETYCZNYCH NAPOI SŁODZONYCH INNYMI SŁODZIKAMI. – niektóre z nich mogą zintensyfikować problemy jelitowe w bardzo dużym stopniu. Butelkowana woda bez żadnych dodatków może być pita, ale innej określanej mianem „sport drink” lub z dodatkami witaminowymi, czy mineralnymi powinno się unikać. Napoi słodzonych fruktozą i/lub glukozą nie powinno się używać.
Używaj masła, a nie margaryny. Margaryna zawiera dodatek mleka i lub/serwatki.
Wszystkie przyprawy można stosować. Unikaj mieszanek i curry – kupuj wszystkie przyprawy oddzielnie.
Używaj świeżego czosnku i cebuli zamiast ich zmielonej postaci, ponieważ mogą mieć dodatek skrobi.
Mleko kokosowe i migdałowe można próbować włączyć do diety po okresie 3 miesięcy, jeśli jest robione w domu.

Uwaga: Jeśli spożywasz wypieki z migdałami, ilość mleka migdałowego nie powinna przekraczać 250 ml dziennie (szklanka)
Makarony są robione ze zbóż więc są zabronione. Istnieją substytuty dla pizzy i makaronu w dziale z przepisami.
Nie używaj skrobi, (mąki ziemniaczanej), amarantusowej, tapioki czy innych mąk.
Nie używaj czekolady lub chleba świętojańskiego.
Nie używaj zup z kostki lub rozpuszczalnych zupek.

NIE UŻYWAJ PRODUKTÓW ZROBIONYCH Z RAFINOWANEGO CUKRU
To eliminuje wiele produktów przemysłowych, niektóre z nich zostały wymienione w dodatku.
Nie używaj agar-agar czy innych alg.
Nie używaj pektyny do robienia przetworów.
Ketchup składa się prawie w 40% z cukru i nie wolno go spożywać.
Żadnych lodów, chyba że zrobione przez siebie. Przemysłowe lody zawierają bardzo dużą ilość laktozy i cukru. Nawet te robione z miodem.
Żadnej melasy, syropu zbożowego czy klonowego.
MIÓD -  środek słodzący. Chociaż padają twierdzenia, że pyłek kwiatowy czy inne substancje dodawane do miodu są dobroczynne dla zdrowia, to stosując tę dietę należy używać czystego miodu bez żadnych dodatków, który kiedy podniesiesz go do światła jest przeźroczysty. Nieznaczne zmętnienie jest dopuszczalne. Zarówno pasteryzowany miód kupiony  w sklepie, jak i ten kupiony prosto od pszczelarza jest dobry.
Nie używaj mąki zrobionej z fasoli czy soczewicy, ponieważ na pewno nie były wcześniej właściwie namoczone przed zmieleniem i w związku z tym mają zbyt dużą ilość skrobi. (Namoczona i zmiksowana biała fasola i używana do jak ‘wypełniacz’ do ciast w celu zmniejszenia ilości używanej w nich mąki orzechowej.
Nie używaj proszku do pieczenia. Tam gdzie to konieczne używaj sody.
Nie używaj żadnego rodzaju nasion, aż miną trzy miesiące od wystąpienia ostatniego symptomu i wtedy wypróbuj je ostrożnie.
Chociaż wszystkie naturalne sery mogą być używane, to dwa muszą być unikane - Riccota i Mozzarella.
Wiele leków zawiera dodatki w postaci „złych” węglowodany (cukier, laktoza, skrobia). Niektóre z nich można dostać bez dodatku tych cukrów – wystarczy poprosić lekarza. Farmaceuta może wymienić je na takie, które zawierają fruktozę lub dekstrozę. Jednakże jeśli jedynymi dostępnymi lekami są te z dodatkiem węglowodanów, używaj ich jeśli są niezbędne.
Przygotowując własne posiłki NIE UŻYWAJ SYROPU Z FRUKTOZY LUB GLUKOZY, CZY FRUKTOZY, GLUKOZY CZY DEKSTROZY ZARÓWNO TEJ W POSTACI GRANULATU CZY SPROSZKOWANEJ. Chociaż wyglądają na jednocukry w ostatnich latach spółki handlowe sprzedają je w postaci mieszanek cukrów nie zmieniając etykiety. Innymi słowy są po prostu błędnie oznakowane.
Nie używaj żadnych produktów które zawierają FOS (fruktooligosacharydy) Ten rodzaj skrobi (inulina) może karmić zarówno szkodliwe, jak i ‘przyjazne’ bakterie  i zaprzepaści korzyści płynące ze stosowania diety.
Jeśli używasz starteru zawierającego ‘przyjazne’ bakterie (które często zawierają również inne składniki) lepiej stosować produkty, które zawierają laktozę (lub serwatkę) niż FOS.

Napoje alkoholowe

Unikaj piwa.
Bardzo wytrawne wina są dopuszczalne. Jeśli jest potrzebne słodkie wino dodaj do niego sacharynę lub miód.
Okazjonalnie gin, whisky z  żyta, Burbon, wódkę etc. Żadnej sherry, likierów czy brandy.
Woda sodowa jest dopuszczalna jako dodatek ponieważ nie zawiera dodatku cukru.